Přejít na obsah
Znáte rozdíl mezi bílou a červenou hlínou?

Znáte rozdíl mezi bílou a červenou hlínou?

Vyrábět keramiku je uměním. Stejně tak jako namíchat hliněnou směs, ze které se keramické kousky vyrábí. Věděli jste, že mezi nejčastější používané druhy patří nejen červená, ale také bílá hlína? Každá z nich má svou specifickou charakteristiku od barvy přes texturu až po celkovou kvalitu. Podívejte se s námi na rozdíly mezi červenou a bílou hlínou detailněji.

Bílá hlína s vlastnostmi porcelánu

Bílá hlína, často známá jako kaolín nebo čínská hlína, je díky svým unikátním a estetickým vlastnostem velmi často přirovnávána k porcelánu. Proč si toto přirovnání zasloužila?

Barva: Nejviditelnějším rozdílem mezi bílou a červenou hlínou, jak již název napovídá, je barva materiálu. Bílá hlína má převážně bílou nebo krémově bílou barvu, která ji dodává čistý a sofistikovaný vzhled.

Textura: Hladká a jemná textura za všech okolností. Díky ní je bílá hlína ideální pro tvorbu jemných a detailních keramických produktů, kterým dodává měkký a hedvábný pocit.

Složení: Hlavní složkou bílé hlíny je kaolinit, měkký minerál obsahující křemen. Vysoký obsah křemene přispívá k vynikajícím vlastnostem bílé hlíny jako je snadná tvarovatelnost a plasticita.

Plasticita: Ve srovnání s jinými typy hlín má bílá hlína nižší plasticitu. Je proto méně formovatelná a dává větší kontrolu nad detaily a tvarováním. 

Absorpce vody: Díky pomalejší absorpci vody je bílá hlína odolnější vůči praskání během procesu sušení a výpalu. Hodí se pro výrobu křehkých a tenkostěnných keramických výrobků podobných porcelánovým předmětům.

Teplota výpalu: Pro dosažení optimálních výsledků vyžaduje bílá hlína vyšší teplotu výpalu, obvykle mezi 1 200 a 1 450 stupni Celsius. Díky tomu je její povrch lesklý, často až průsvitný.

 

 

Červená hlína, kterou všichni dobře známe 

Barva: Nejvýraznější charakteristikou červené hlíny je její přirozeně hnědá až červená barva, která ji dodává teplý a přírodní vzhled. 

Textura: Červená hlína má ve srovnání s bílou hlínou hrubší texturu. Obsahuje větší částice nebo drobné organické zbytky, které přidávají keramickým výrobkům autentičnost.

Složení: Hlavními složkami červené hlíny je směs minerálů, včetně železa a křemene, které přispívají k její barvě a textuře.

Plasticita: Díky vyšší plasticitě se dá červená hlína lépe formovat a dává prostor pro vytváření robustních a trvanlivých výrobků.

Absorpce vody: Červená hlína lépe absorbuje vodu a umožňuje tak snadnější tvarování a modelování. Hodí se zejména pro hrubší a organické formy keramiky.

Teplota výpalu: Na základě nižší teploty výpalu, obvykle mezi 900 a 1 100 stupni Celsius,  je červená hlína ideální pro výrobu tradičních hliněných výrobků, jako jsou hrnce, nádoby a umělecké objekty.

 

A jak je to v ulivilu?

Všechny kousky z naší malé dílny ve Španělsku jsou exkluzivně vyrobeny z bílé hlíny, proto jsou kvalitou prakticky na stejné úrovni jako porcelán. Jsou jemné v textuře, mají minimální množství nečistot a hladký vzhled. Jsou odolné, proto se nemusíte bát je dát do myčky a vydrží vám na poličce v kuchyni několik let.

 

Drawer Title
Pojďte dál a buďte jako doma. Dáte si cookie?

Abychom vám návštěvu v ulivilu co nejvíce zpříjemnili a poskládali pro vás nabídku přímo na míru, potřebujeme k tomu váš souhlas.

Podobné produkty